Turno smučanje je oblika gibanju v gorskem svetu s pomočjo turnih smuči. Od alpskega smučanja se razlikuje po tem, da je smučanje dopolnjeno s hojo na smučeh. Za marsikoga najlepša dejavnost zimske rekreacije, ki lahko združuje alpinizem, zahtevne alpinistične spuste ali pa lahkotno pohajkovanje po zasneženi gorski pokrajini.
V večini gre za gibanje v hribovitem/gorskem svetu, ki je zaradi količine snega težje dostopen. Smuči nam olajšajo gibanje po zasneženi pokrajini, tako pri vzponu kot tudi pri spustu, predvsem pa omogočajo hitrejše in varnejše gibanje.
V primeru, da nas snežni plaz ujame na smučeh, imamo kar dobre možnosti, da mu uidemo. Če nas plaz ujame peš, so možnosti, da mu uidemo, zelo majhne. Zato sta obvladovanje alpskega smučanja in gorniško znanje osnovi za varno in prijetno turno smuko. Različne organizacije in društva organizirajo tečaje turnega smučanja, kjer lahko nadgradite oboje, smučanje in znanje.
Prvo pravilo turne smuke je, da se na turno smuko nikoli ne odpravljamo sami, še posebej ne na neobljuden in odmaknjen teren v visokogorje, saj smo v primeru poškodbe ali nesreče prepuščeni sami sebi.